Skip to main content

Jak działa karta paliwowa?

1 komentarz

Pierwsze karty paliwowe pojawiły się w USA na początku ubiegłego wieku, były to kartonowe formularze z pieczątkami i podpisami. Zostały one jednak zastąpione przez żetony metalowe z powodu ich krótkiej żywotności i łatwości fałszowania. Żetony działały dłużej, ale też szybko zostały zastąpione przez karty dziurkowane - pierwszy krok w kierunku automatyzacji i kontroli kosztów paliwa. Teraz karta paliwowa jest wielofunkcyjnym i wygodnym narzędziem biznesowym. Nowoczesne karty paliwowe dla osób prawnych i prywatnych przedsiębiorców nie różnią się zbytnio od kart bankowych w swojej istocie i wyglądzie. Każda karta posiada swój unikalny numer, firmę wydającą, która wydała i obsługuje kartę, oraz saldo karty. Karta ma znormalizowany wygląd i rozmiar, co ułatwia jej użytkowanie, a dla bezpieczeństwa wykorzystuje elektroniczny chip z wieloma poziomami zabezpieczeń, który przechowuje informacje o limitach kart.

Jak wybrać kartę paliwową?

W większości przypadków, aby określić, którą kartę wybrać, należy odpowiedzieć na 2 pytania: w jakim regionie (regionach) przewidywana jest największa liczba tankowań oraz jaka jest preferowana marka stacji benzynowej, np: "Orlen", "Shell", itd. Jeśli planujemy tankowanie w kilku regionach i nie chcemy być uzależnieni od jednej sieci/dostawcy, lepiej wybrać kartę paliwową z opcją pełnego tankowania. Nie ma obiektywnej oceny kart paliwowych; każda z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego wybierając kartę paliwową należy zwrócić uwagę na oferowane przez nią opcje. Warto zwrócić uwagę na kartę flotową, jaką jest karta paliwowa Moyl, która oferuje swoim klientom zmniejszenie kosztów zakupu paliwa oraz zwiększenie kontroli wydatków i bezpieczeństwa transakcji. 

Jak działają karty paliwowe?

Zasada działania kart paliwowych jest bardzo prosta - jest to bezgotówkowa forma płatności za paliwo. Ilość paliwa, jaką można uzyskać za pomocą karty, jest określona przez ustalony na niej limit. Limity są ustalane na Twoim koncie osobistym i zawsze mogą być zmienione (zmniejszone lub zwiększone). Aby zamówić kartę flotową odwiedź stronę https://www.moyl.pl/zamow-karte, na której w łatwy i szybki sposób wypełnisz formularz i przystąpisz do programu. Posiadacz karty, na dowolnej stacji paliw należącej do sieci akceptacji, może zatankować pojazd ilością paliwa mieszczącą się w limicie za pomocą terminala lub kasownika. Po tankowaniu w Twojej osobistej karcie pojawi się informacja o transakcji z uwzględnieniem stacji paliw, na której dokonano operacji, rodzaju paliwa, jego ilości i kosztu. W dokumentach księgowych zostanie dokonany odpowiedni zapis, który pozwoli na dodanie zakupu paliwa do salda. 

Co zapewnia karta paliwowa?

Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę nad finansami firmy, jeśli w Twojej firmie nadal płacisz gotówką za paliwo. Po pierwsze, wydanie środków księgowych z kasy firmy wymaga dodatkowych dokumentów księgowych, co komplikuje obieg dokumentów. Po drugie, kierowca musi nosić przy sobie gotówkę, a to stwarza dodatkowe ryzyko. Po trzecie, to paragony za paliwo, oczywiście trzeba je przechowywać i rozliczać ręcznie. Nie mówiąc już o tym, że na prawie każdym parkingu można kupić podrobiony kwitek na paliwo i pod stołem zatankować samochód niskiej jakości zamiennikiem. Czwartą konsekwencją jest możliwość niewłaściwego wykorzystania środków lub ich kradzieży. Karta paliwowa zapewni bezpieczeństwo środków, koniec z gotówką. Firma ma wspólne saldo na paliwo, do którego podłączone są karty, każda karta ma określony limit - w polskich złotych lub litrach. Limit to ograniczenie, które określa, ile paliwa kierowca może pobrać, co znacznie utrudnia "spieniężenie" karty paliwowej.

 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.