Skip to main content

Jak wygląda prowadzenie salonu jubilerskiego?

1 komentarz

Praca jubilera to zawód, który przez lata obrósł w wiele legend. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, kim jest jubiler i na czym polega jego praca? Jakie wymagania wiążą się z podjęciem pracy na stanowisku jubilera i na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Czym zajmuje się jubiler?

Kim jest i czym zajmuje się jubiler?

Jubiler to osoba, która w większości przypadków pracuje w salonie jubilerskim. Zawód ten wpisuje się do kategorii rzemieślniczej, ponieważ charakterystyką stanowiska jubilera jest wytwarzanie, naprawa oraz wycena różnego rodzaju biżuterii. Do głównych zadań, którymi na co dzień zajmuje się jubiler, zaliczamy:

 • doradztwo i sprzedaż produktów jubilerskich (np. pierścionków, obrączek, łańcuszków),
 • naprawa ozdób,
 • poprawki bądź personalizowanie obrączek, bransoletek, czy innych produktów,
 • wycena używanych ozdób.

Dodatkowo w przestrzeni publicznej wciąż funkcjonują także jubilerzy, którzy we własnym zakresie zajmują się projektowaniem oraz wytwarzaniem ozdób i biżuterii. Większy segment rynku należy do specjalistów, którzy skupiają się wyłącznie na montażu produktów z gotowych materiałów.

Jak wygląda prowadzenie salonu jubilerskiego?

Osoby, które zajmują się prowadzeniem salonu jubilerskiego, zajmują się przede wszystkim sprzedażą biżuterii. Obowiązki obejmują więc specjalistyczne doradztwo klientom w zakresie doboru odpowiednich ozdób. Ponadto jubilerzy często kupują używane produkty od klientów, w dalszej kolejności zajmując się ich naprawą, uatrakcyjnieniem lub personalizacją i dalszą odsprzedażą.

Obrączki klasyczne w salonach Łodzińscy w Krakowie

Jakie wymagania powinien spełniać kandydat do zawodu jubilera?

Zawód jubilera oraz zadania, jakimi zajmuje się każdego dnia pracy, wymagają konkretnych, specjalistycznych kwalifikacji. Doskonały kandydat do objęcia posady jubilera powinien cechować się następującymi cechami:

 • wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi, które są szczególnie potrzebne w kwestii doradztwa klientom,
 • specjalistyczną wiedzą w temacie biżuterii, która pomoże w prawidłowej wycenie produktów oraz udzielaniu skutecznych porad,
 • umiejętnościami manualnymi, pozwalającymi na naprawę lub personalizację biżuterii.

Warto wspomnieć, że jubiler nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego, choć jest ono premiowane przez wielu pracodawców. Osoby, które planują związać się z zawodem jubilera na lata, mogą zdecydować się na podejście do egzaminu czeladniczego. Organizowany przez Izbę Rzemieślników test pozwala uzyskać uprawnienia jubilera-złotnika.

Ile może zarobić jubiler?

Zarobki osób, które pracują na stanowisku jubilera są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od miejsca pracy i sprawowanych obowiązków. Wykwalifikowany specjalista, zatrudniony na podstawie umowy o pracę może liczyć na wynagrodzenie przekraczające kwotę 5000 złotych miesięcznie. Średnia pensja oscyluje w okolicach 4100 zł brutto.

Do głównych czynników wpływających na sytuację finansową należą:

 • doświadczenie (w tym przede wszystkim uprawnienia jubilera-złotnika),
 • wykształcenie kierunkowe,
 • umiejętności praktyczne (sprawność manualna),
 • pozytywne opinie i referencje.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Vanessa L · 9 miesięcy temu
  Nie zdawałam sobie sprawy, że praca jubilera może być tak ciężka i pracochłonna. Podziwiam za zamiłowanie i pasję do dzieł sztuki, które później możemy nosić na co dzień. 😊😊😊