Skip to main content

Rodzaje klimatyzatorów - jaki wybrać?

Dodaj komentarz

Do zapewnienia komfortowych warunków w naszych wnętrzach można użyć różnych urządzeń. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się na przykład klimatyzatory. Jaki ich typ warto wybrać do naszego domu lub mieszkania?

Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać?

Jakie podstawowe rodzaje klimatyzatorów są obecnie dostępne?

Nasze rozważania rozpoczniemy od prezentacji typów klimatyzatorów, dostępnych obecnie na rynku. Do najpopularniejszych należą:

  • Klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch podstawowych części - jednostki wewnętrznej i zewnętrznej - połączonych rurami, w których krąży czynnik chłodniczy. Ich odmianą są klimatyzacje multisplit - w tekście, dostępnym na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/klimatyzacja-skawina/, zaprezentowano szczegółowo ich budowę oraz różnice pomiędzy nimi a systemami split.  Zaletą każdego z tych układów jest cicha praca i wysoka wydajność, wadą - konieczność przeprowadzenia skomplikowanych prac montażowych.
  • Klimatyzatory przenośne. W  urządzeniu takim jednostka wewnętrzna i zewnętrzna umieszczone są w jednej obudowie. Prosta konstrukcja ułatwia przemieszczanie takiego klimatyzatora. Wadą tego systemu jest zazwyczaj stosunkowo głośna praca i niska wydajność.

Rzadziej spotykane są klimatyzatory okienne. One również składają się z jednego urządzenia, które nie jest jednak przenośne (jak sama nazwa wskazuje, powinno zostać zamontowane na oknie).

Jakie funkcje może pełnić klimatyzacja?

Chociaż klimatyzator służy przede wszystkim do chłodzenia, nie ma przeszkód, by urządzenie to spełniało inne, dodatkowe funkcje. Najpowszechniej spotykane są systemy, które można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń - w artykule Czy klimatyzatorem można ogrzać mieszkanie? opisano zalety takiego rozwiązania. Klimatyzacja może ponadto wspomagać system wentylacyjny oraz oczyszczać powietrze, którym oddychamy. Wybierając urządzenie do naszego domu, powinniśmy uwzględnić te jego funkcje, które faktycznie mogą być dla nas przydatne.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Gdzie zlokalizować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

W przypadku systemów split i multisplit warto zastanowić się nad wyborem miejsca montażu jednostki wewnętrznej. Biorąc pod uwagę jej lokalizację, najczęściej wyróżnia się:

  • Klimatyzatory ścienne. Montowane są one - jak łatwo można się domyślić - na ścianie, zazwyczaj 20-30 cm od sufitu. Grupę tą charakteryzuje duże zróżnicowanie, co nie powinno dziwić - klimatyzatory te są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem.
  • Klimatyzatory podsufitowe. Montowane są one bezpośrednio na konstrukcji stropu. Znakomicie sprawdzają się one w pomieszczeniach o dużej wysokości.
  • Klimatyzatory przypodłogowe. Montuje się je zwykle we wnękach pod oknami, dzięki czemu nie są one na pierwszy rzut oka widoczne i zajmują niewiele miejsca.
    W lokalach biurowych można również często zobaczyć klimatyzatory kasetonowe. Rozwiązanie to stosuje się jednak jedynie tam, gdzie znajduje się sufit podwieszany.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.