Skip to main content

Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Awaria samochodu na autostradzie to dość niebezpieczna sytuacja. W takiej sytuacji musimy zmierzyć się z wieloma problemami. Duże kłopoty może bowiem stanowić sprowadzenie samochodu do warsztatu. Holowanie przy użyciu linki i drugiego samochodu nie wchodzi w grę. Przepisy prawa, mówią o tym, że na autostradzie samochód może holować wyłącznie specjalny pojazd stworzony do tego celu. Nim zaczniesz wzywać jednak holownik, zajmij się zabezpieczeniem pojazdu i pasażerów. A więc, od czego zacząć?

wypożyczalnia autolawet wrocław

Trójkąt ostrzegawczy

Zanim przejdziesz do rozstawienia trójkąta ostrzegawczego, załóż kamizelkę odblaskową. Postaraj się także, zepchnąć uszkodzony pojazd w bezpieczne miejsce, tak by nie zawadzał na jezdni i włącz światła awaryjnie. Rozłożenie trójkąta drogowego pozwoli innym kierowcom dostrzec twój pojazd wcześniej. Zmniejszy, to prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Trójkąt, powinien być rozłożony według przepisów 100 metrów za pojazdem. Dużym ułatwieniem wyznaczającym tę odległość, jest to, że słupki drogowe dzieli na autostradzie właśnie 100 metrów. Przy wykonywaniu tych czynności, trzymaj się blisko barier energochłonnych. Możesz informować także o zagrożeniu innych kierować za pomocą popularnej aplikacji Yanosik. Jeśli awaria jest poważna zdecyduj się na kontakt z pomocą drogową. W tym celu nawiąż kontakt z firmą Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl, mieszczącą się przy ul. Świętego Wincentego 25 (Tel: 601 703 320). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma gwarantuje szybką i profesjonalną pomoc na drodze. 

Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów

Pasażerowie nie powinni oczekiwać z tobą na przyjazd holownika wewnątrz auta. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się za bariery energochłonne i oczekiwanie tam. Ważne jest, aby pamiętać, że drzwi ewakuacyjne umieszczone na autostradzie otwierają się w jedną stronę. Zatrzaśnięcie ich sprawi, że nie będziesz mógł wrócić nimi na drogę. Więcej na temat pierwszych czynności podczas awarii na autostradzie znaleźć można na filmie https://www.youtube.com/watch?v=RyjBYsSN70g&ab_channel=Rybnik.com.plTV, gdzie policjanci przypominają, jak powinniśmy się zachowywać w takich miejscach. Jest to bardzo ważne, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom autostrady. 

Zawiadom zarządcę drogi

Gdy samochód jest już odpowiednio oznaczony, a ty i pasażerowie jesteście w bezpiecznym miejscu, zawiadom zarządcę autostrady. Wyśle on na miejsce służby, które zabezpieczą miejsce awarii pojazdu odpowiednimi słupkami ostrzegawczymi. Numer do zarządcy znajduje się albo, na bilecie autostradowym, albo na przydrożnej tablicy. Można go znaleźć także na stronie internetowej autostrady. Dzwoniąc do centrum alarmowego autostrady, podaj lokalizację GPS lub oznaczenie ze słupka autostradowego. 

Telefony alarmowe na autostradzie

Podczas awarii na autostradzie może dojść do sytuacji, że nie będziesz w stanie wezwać pomocy ze swojego telefonu komórkowego. W takiej sytuacji można skorzystać z telefonów alarmowych, które są umieszczone na autostradzie w jaskrawych budkach z napisem SOS. Są one umieszczone co 2 kilometry, a drogę do najbliższego telefonu wskazuje strzałka umieszczona na słupku.

Nie daj się naciągnąć

Drogowcy, którzy zabezpieczają pojazdy na autostradzie, często polecają pomoc drogową, z którą współpracują. Niestety za usługę holownika trzeba zapłacić samemu. Dlatego, jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia assistance to lepiej, jest zorientować się w cenach okolicznych pomocy drogowych, niż korzystać z tej polecanej przez drogowców. Zarządca drogi nie może ci bowiem narzucić firmy, która przyjedzie ci pomóc. Dlatego poszukaj najlepszego i najtańszego rozwiązania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Anna · 2 lat temu
    Super artykuł. Dokładnie opisany sposób radzenia sobie w sytuacji usterki pojazdu na drodze - wszystkie zalecenia zostana na pewno na długo w mojej pamięci.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

System ERP to na prawdę super rozwiązanie. Dzięki temu twój biznes znacznie polepszy pod względem ...
Wow, super artykuł. Nie wiedziałam, że aż tyle korzyści niesie ze sobą system ERP.
Magda 1 miesięcy temu Gabinet medycyny estetycznej
To świetna sprawa, że medycyna estetyczna z każdym kolejnym rokiem daje nam coraz większe możliwości. ...
Tak się składa, że pracuję w biurze rachunkowym jako księgowa. Jeśli trafił tu ktoś, kto ...
Sprzedaż samochodu do skupu jest zdecydowanie mniej problematyczna niż sprzedaż na własną rękę, ale trzeba ...