Skip to main content

Nowy sposób na oszczędzanie na przyszłą emeryturę

Rządzący Polską niedawno zaproponowali obywatelom nową formę oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę, by była ona wyższa, a nie głodowa, jak strszą niektórzy eksperci i komentatorzy. Tym nowym rozwiązaniem są pracownicze plany kapitałowe (PPK). Politycy zapewniają, że jest to świetne rozwiązanie, korzystne dla pracowników i przede wszystkim - dobrowolne. Ponadto, zgromadzone pieniądze pozostaną własnością Polaków i nie będzie mogła się powtórzyć sytuacja jak z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi, kiedy rządzący zdecydowali o przeniesieniu prywatnie gromadzonych środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co w zasadzie całkowicie wypaczyło sens zaproponowanego około dwie dekady temu przez profesora Leszka Balcerowicza rozwiązanie.

Nowy sposób oszczędzania na emeryturę

Czym są PKK?

Wracając jednak do głównego tematu - czym są PPK? Mówiąc w skrócie - będzie to sposób na oszczędzanie na przyszłą emeryturę, za które zapłacą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy oraz państwo. Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że każdy, kto zdecyduje się przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych otrzyma premię na start od państwa, jak również co roku będzie otrzymywał środki z publicznej kasy. Ponadto, w każdej chwili zgromadzone pieniądze będzie można wypłacić - jeśli po osiągnięciu określonego wieku to bez podatku i prowizji, a jeśli wcześniej - to z koniecznością odprowadzenia pewnego odsetka na rzecz fiskusa. O jakich kwotach mówimy? Wstępnie pojawiają się informacje o 1% miesięcznego wynagrodzenia jako kosztach po stronie pracownika.

Emertutura

Jakie będą więc obowiązki dla przedsiębiorców?

Będą oni musieli dołożyć kolejny 1% wartości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i również przekazać go na indywidualne konto w ramach pracowniczych planów kapitałowych. Powoduje to więc dodatkowe obciążenie pracodawców i zwiększa i tak już bardzo duże koszty, które ponosi właściciel przedsiębiorstwa na opłacenie wszystkich należności związanych z zatrudnianiem pracowników. Czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Polaków? Czas pokaże. Pozostaje mieć nadzieję, że po raz kolejny nie zostaniemy przez rządzących oszukani.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

System ERP to na prawdę super rozwiązanie. Dzięki temu twój biznes znacznie polepszy pod względem ...
Wow, super artykuł. Nie wiedziałam, że aż tyle korzyści niesie ze sobą system ERP.
Magda 3 miesięcy temu Gabinet medycyny estetycznej
To świetna sprawa, że medycyna estetyczna z każdym kolejnym rokiem daje nam coraz większe możliwości. ...
Tak się składa, że pracuję w biurze rachunkowym jako księgowa. Jeśli trafił tu ktoś, kto ...
Sprzedaż samochodu do skupu jest zdecydowanie mniej problematyczna niż sprzedaż na własną rękę, ale trzeba ...