Skip to main content

Księgowość - zatrudnienie pracownika czy biuro rachunkowe?

Prowadzenie rachunków spędza Ci sen z powiek? Nie radzisz sobie z systematycznym rozliczaniem? Może to najwyższy czas by zatrudnić księgową i wyeliminować niepotrzebne źródło stresu raz na zawsze.

Rozliczenia księgowe wykonywane przez biuro rachunkowe Ufniarz
Czym jest ta zmora większości właścicieli firm zwana księgowością?


Księgowość, to kluczowy element rachunkowości. Opiera się na rejestracji zmian w majątku firmy gospodarującej, oraz odnotowywaniu źródeł jego pochodzenia. W tym celu przeznaczona do tego osoba prowadzi tak zwane księgi rachunkowe, w których odnotowuje w porządku chronologicznym wszelkie zmiany wartości majątku.

Usługi biur rachunkowych - czy warto z nich skorzystać?

Na rynku istnieje wiele kancelarii podatkowych specjalizujących się w prowadzeniu księgowości. Tego rodzaju firmy posiadają w swoich szeregach doskonałych ekspertów, z których każdy jest specjalistom w konkretnej dziedzinie rachunkowości. Należy pamiętać, że biura mieszczące się w dużych miastach, tak jak biuro rachunkowe Ufniarz - Kraków posiadają specjalistów, którzy dzięki różnorodności realizowanych zleceń posiadają doświadczenie, które jest bezcenne i które ciężko zastąpić chociażby najbardziej szczegółową wiedzą książkową. Zlecenie prowadzenia ksiąg swojego przedsiębiorstwa tego typu znawcom, to wyśmienity pomysł i co najważniejsze gwarancja jakości oferowanych usług.

Profesjonalna obsługa księgowa małych i dużych firm, zapewnia zleceniodawcy w zależności od potrzeb, między innymi następujące usługi rachunkowe: zakładanie i prowadzenie w systemie elektronicznym tak zwanych ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji wyposażenia, sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych, czy obliczanie zaliczek na podatek dochodowy.

 

Co leży w obowiązkach księgowego?


W praktyce obsługa księgowa nie ogranicza się jedynie do mechanicznego wypełniania rubryk, przepisywania kwot z rachunków i faktur, jakby to mogło wydawać się niektórym pracodawcom. Obsługa księgowa małych i dużych przedsiębiorstw, to ciężka praca, poświęcenie i duża odpowiedzialność spoczywająca na barkach, bowiem przejrzyste i dokładne prowadzenie ksiąg rachunkowych w biznesie, to niezwykle istotna sprawa. Umówmy się, gdyby była to prosta i przyjemna praca, zapotrzebowanie na usługi księgowe nie byłoby tak duże, a każdy właściciel firmy radziłby sobie sam z rachunkowością swojego biznesu. Zatrudniając osobę na stanowisko księgowej lub księgowego, powierzając jej uciążliwą papierologię, przedsiębiorca musi liczyć się z wydatkiem. W końcu nikt nie będzie pracował za darmo. Tym bardziej że praca w rachunkowości, nie należy do najłatwiejszych, wymaga specjalizacji oraz zaangażowania. Istotne więc by zatrudniając nowego pracownika zwrócić uwagę na jego kwalifikacje.

Księgowa pracująca w biurze rachunkowym Ufniarz Kraków


Jakie cechy i umiejętności powinna posiadać osoba na stanowisku księgowego?


Osoba świadcząca usługi księgowe, ubiegająca się o pracę w zawodzie najczęściej posiada wykształcenie wyższe. W swoim CV może pochwalić się ukończeniem drugiego stopnia studiów, na uniwersytecie ekonomicznym o renomie. Perfekcyjny księgowy musi być dobrze zorganizowany, systematyczny i skrupulatny. Powinien szybko liczyć, formalności załatwiać w terminie oraz być pasjonatem swojego zawodu. Istotna jest też odporność na presję czasu, oraz gotowość do pracy w nierównym wymiarze godzinowym, bowiem grafik księgowego może ewoluować wraz ze zmianą okresu rozliczeniowego, zależeć od terminów składania zeznań podatkowych lub innych podań.

Co wybrać?

Wybór z pewnością należy dopasować do specyfiki prowadzonego biznesu, ponieważ to od niego w dużym stopniu zależy to, jak bardzo skomplikowane będą rozliczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość przedsiębiorstwa - w mniejszych firmach księgowy nie będzie miał aż tyle pracy, by wypełnić pełen etat, lub nawet jego połowę. W takiej sytuacji rozsądnie jest wybrać outsourcing biura księgowego. W przypadku większych firm wybór nie jest już tak oczywisty - możemy wybrać zatrudnienie księgowego, który będzie zaznajomiony ze wszystkimi sprawami wewnątrz firmy, ale tez obarczony ogromną odpowiedzialnością. Gdy wybierzemy biuro, nie musimy martwić się kontrolami ani ewentualnymi pomyłkami i ich konsekwencjami.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

System ERP to na prawdę super rozwiązanie. Dzięki temu twój biznes znacznie polepszy pod względem ...
Wow, super artykuł. Nie wiedziałam, że aż tyle korzyści niesie ze sobą system ERP.
Magda 3 miesięcy temu Gabinet medycyny estetycznej
To świetna sprawa, że medycyna estetyczna z każdym kolejnym rokiem daje nam coraz większe możliwości. ...
Tak się składa, że pracuję w biurze rachunkowym jako księgowa. Jeśli trafił tu ktoś, kto ...
Sprzedaż samochodu do skupu jest zdecydowanie mniej problematyczna niż sprzedaż na własną rękę, ale trzeba ...