Skip to main content

Czym jest CEIDG i do czego służy?

Każdą firmę, z której usług chcemy skorzystać, warto sprawdzić pod kątem legalności. Umożliwia to uniknięcie kłopotów, które mogłyby się pojawić po trafieniu na nieuczciwego kontrahenta. By znaleźć informacje odnośnie do dowolnej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce, wystarczy umiejętnie wykorzystywać ogólnopolskie bazy danych. Najważniejszą z nich jest CEIDG.

Do czego jest potrzebne CEIDG?

Czym jest CEIDG?

Sam skrót CEIDG rozwija się do – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Dokładne informacje znaleźć można w artykule "Co to jest CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej)". Gromadzi ona dane o osobach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, spółkach cywilnych oraz ich firmach. Dostęp do wszystkich informacji jest całkowicie darmowy i korzystać może z niego każdy, kto zna nazwę firmy, jej numer NIP lub imię i nazwisko właściciela. Rejestr zawiera informacje odnośnie do charakteru prowadzonej działalności i jej dokładnych danych adresowych.

Wyszukanie kontrahenta pozwala zweryfikować, czy oferowane usługi pokrywają się z rzeczywistym charakterem prowadzonej działalności, oraz czy w ogóle firma jest legalnie zarejestrowana w kraju.

Kto trafia do CEIDG?

Zgodnie z polskim prawem każda rejestrowana w kraju działalność gospodarcza oraz spółka cywilna, automatycznie trafia do rejestru CEIDG. Z tego też powodu samo złożenie wniosku o założenie firmy dokonywane na dokumencie CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem jej do rejestru. Zgłoszenia dokonać można osobiście w urzędzie lub poprzez portal biznes.gov.pl.

Cała procedura włącznie z wymaganiami opisana jest dokładnie na stronie sprawdzona-dzialalnosc.pl, dzięki czemu można się odpowiednio przygotować i przyspieszyć cały proces. Pamiętać trzeba, że każdy przedsiębiorca jest zobligowany do niezwłocznego aktualizowania wszystkich zmienianych danych. Wszelkie zmiany zgłaszać można w identyczny sposób jak pierwsze zgłoszenie.

Jak działa CEIDG?

Jakie możliwości oferuje CEIDG?

Rejestr ten jest jednocześnie świetną platformą wykorzystywaną bezpośrednio przez przedsiębiorców. Umożliwia załatwianie wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy i aktualizacją danych bez konieczności osobistych wizyt w urzędzie. Poza tym CEIDG umożliwia zawieszenie lub zamknięcie działalności, wznowienie już zawieszonej oraz ustanowienie pełnomocnika. Wystarczy posiadać profil zaufany, który jest w pełni darmowy i może być założony również bez wychodzenia z domu za pomocą między innymi bankowości elektronicznej.

Dzięki bezpłatnemu dostępowi każdy może bez problemu znaleźć każdą zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą i spółkę cywilną. Pamiętać jednak trzeba, że rejestr ten nie obejmuje spółek w rozumieniu prawa handlowego, czyli spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Informacji na ich temat szukać należy w Krajowym Rejestrze Sądowym, będącym całkowicie odrębnym rejestrem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

System ERP to na prawdę super rozwiązanie. Dzięki temu twój biznes znacznie polepszy pod względem ...
Wow, super artykuł. Nie wiedziałam, że aż tyle korzyści niesie ze sobą system ERP.
Magda 3 miesięcy temu Gabinet medycyny estetycznej
To świetna sprawa, że medycyna estetyczna z każdym kolejnym rokiem daje nam coraz większe możliwości. ...
Tak się składa, że pracuję w biurze rachunkowym jako księgowa. Jeśli trafił tu ktoś, kto ...
Sprzedaż samochodu do skupu jest zdecydowanie mniej problematyczna niż sprzedaż na własną rękę, ale trzeba ...