Kiedy dany czyn jest przywłaszczeniem, a kiedy kradzieżą?
Kradzież oraz przywłaszczenie są przestępstwami, które wobec nas mogą być popełnione. Obie te kategorie są kwalifikowane jako przestępstwa przeciwko mieniu, jednak karniści wyraźnie odróżniają te dwa terminy, tak więc chcąc być świadomym obywatelem, wskazane jest poznanie różnic pomiędzy nimi zachodzącymi, gdyż nieznajomość prawa szkodzi.
Jakie występują różnice pomiędzy kradzieżą i przywłaszczeniem?
Kradzież została opisana oraz dookreślona w art. 278 kodeksu karnego. Złodziej, który dopuszcza się kradzieży bezprawnie zawłaszcza sobie dobro ruchome poszkodowanego np. wyjmując pewną sumę gotówki z kieszeni poszkodowanego. Z przywłaszczeniem sprawa wygląda inaczej, gdyż tutaj to osoba która przywłaszcza sobie dobro może nim się posłużyć, jednak zamiast oddać rzecz postanawia ją sobie przywłaszczyć. Przykładem może być np. sytuacja kiedy osoba wypożycza rower na godzinę i zamiast po godzinie oddać go prawnemu właścicielowi, postanawia go sobie przywłaszczyć. Jak widzimy w przypadku przywłaszczenia, osoba która dopuściła się złamania prawa nie przeprowadza zaboru mienia. Tutaj występuje właśnie główna różnica. Kradzież dotyczy wyłącznie rzeczy ruchomych, podczas kiedy przywłaszczenie obejmuje cudze rzeczy ruchome ale także prawa majątkowe. Padłeś ofiarą podobnego przestępstwa, ale nadal nie jesteś pewny czy była to kradzież, czy przywłaszczenie? Koniecznie udaj się do prawnika i dowiedz się o swoich prawach. Godna polecenia pomoc prawna w Zamościu to zdecydowanie Kancelaria Radcy Prawnego Michała Wierzchowskiego, znajdująca się w okolicach Ronda Zamoyskiego. Lata na zamojskim rynku i setki zaufanych klientów stanowią podłoże pełne zaufania i możliwości znalezienia odpowiedniej pomocy. Nie zwlekaj z wizytą i nie czekaj, aż czyn ulegnie przedawnieniu! Przestępcy muszą ponosić konsekwencje swoich czynów. Dokładna lokalizacja kancelarii prawniczej dostępna jest po kliknięciu w link: https://g.page/radcaprawny-zamosc, gdzie znajdziemy również opinie klientów na temat radcy prawnego.
Polski kodeks karny wszystkie formy kradzieży oraz przywłaszczenia uznaje za zabronione. Co ważne, karze podlega również namawianie osoby trzeciej do dokonania kradzieży np. kiedy matka nakłania córkę, by ta wyjęła z konta bankowego osoby trzeciej sumę pieniędzy bez zgody poszkodowanego. Karane będzie również usiłowanie np. kiedy złodziej postanowi ukraść portfel i wykaże się indolencją, również wtedy dopuszcza się czynu karalnego, kradzieży. Rodzaj kary określa kwota kradzieży bądź przywłaszczenia, do sumy 500 PLN grozi grzywna oraz kara aresztu bądź ograniczenia wolności. W chwili jednak gdy suma przewyższa 500 PLN, osobie która dopuszcza się czynu karalnego grozi od 3 miesięcy do 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności w przypadku kradzieży oraz od 3 miesięcy do 3 lat w razie przywłaszczenia.
W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą oraz przed przywłaszczeniem?
Warto działać prewencyjnie, gdyż przezornego Pan Bóg strzeże. Sposoby radzenia sobie to zamontowanie antywłamaniowych okien i drzwi, zainstalowanie monitoringu, ubezpieczenie mieszkania oraz domu oraz przechowanie cennych kosztowności w banku. Coraz więcej ludzi decyduje się na zamieszkanie na strzeżonych osiedlach, warto też zadbać o to by relacje z sąsiadami były poprawne, gdyż często to oni potrafią dostrzec, że dzieje się coś złego, wezwać policję. Nie należy trzymać kosztowności w domu, gdyż wyspecjalizowani w kradzieżach złodzieje są w stanie bez trudu odszukać skrytki gdzie mieszczą się kosztowności bądź gdy ich nie znajdują zaszantażować, skutecznie zastraszyć domowników, by Ci sami oddali precjoza, dochodzi wtedy do kradzieży z rozbojem.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
3 marki biżuterii, które musisz znać!
-
Trendy w projektowaniu stron internetowych 2024
-
Skup aut – czy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?
-
Jak wygląda prowadzenie salonu jubilerskiego?
-
Praca w Niemczech - odpowiednio przygotuj się do wyjazdu!
Najnowsze wpisy:
-
Tworzenie e-booka od podstaw – o czym warto wiedzieć?
-
Kominki z płaszczem wodnym
-
Czym jest CEIDG i do czego służy?
-
System ERP - kręgosłup firmy w formie programu
-
Czym jest i co daje certyfikat VCC?