Jakie kursy warto wykonać planując pracę jako operator maszyn budowlanych?
Wykwalifikowani pracownicy są poszukiwani i cenieni przez pracodawców każdej branży. Najczęściej do pracy poszukiwani są pracownicy techniczni i operatorzy maszyn budowlanych. Aby nim zostać, niezbędne są kursy, które pozwolą pracownikowi na solidne i przede wszystkim bezpieczne wykonywanie obowiązków.
Jakie uprawnienia powinien posiadać operator maszyn budowlanych?
Najważniejszym wymaganiem dla przyszłych pracowników, których obowiązkiem będzie praca z wykorzystaniem maszyn budowlanych, są posiadane uprawnienia. Aby je zdobyć i móc rozpocząć pracę z określonymi maszynami, niezbędne są kursy, zakończone egzaminem i uzyskaniem uprawnień. Wśród najczęściej wybieranych i najpopularniejszych, są szkolenia na operatora żurawi i podestów ruchomych.
Kurs na operatora podestów ruchomych
Podesty ruchome to wszystkie urządzenia pozwalające na podnoszenie i przemieszczanie ludzi i narzędzi, by umożliwić im wykonywanie prac na wysokościach. Są niezbędne do wielu prac budowlanych, remontowych, konserwacyjnych i montażowych. Kurs na operatora podestów ruchomych może dotyczyć podestów przejezdnych (poruszających się na własnym podwoziu) lub stacjonarnych (wiszących i masztowych, zamontowanych na budynku lub wymagających holowania). W obu przypadkach kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Kurs szczegółowo opisany został na stronie https://www.bhpiww.pl/uprawnienia-na-zwyzki-podnosniki-podesty/ przez firmę szkoleniowo doradczą działającą w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Środowiska. Kursant najpierw poznaje przepisy BHP, zasady działania sprzętu, jego budowę, obsługę i obowiązki operatora, a później uczy się bezpiecznej i efektywnej pracy z wykorzystaniem tego sprzętu.
Do odbycia kursu wymagane jest ukończenie 18 lat oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych do obsługiwania urządzeń. Po ukończonym kursie przeprowadzany jest egzamin nadzorowany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Kurs na operatora żurawi przenośnych
HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, to rodzaj żurawia przenośnego, który jest zamontowany na samochodzie ciężarowym lub dostawczym i umożliwia przenoszenie ładunków oraz samodzielny załadunek i rozładunek samochodu. Kurs na operatora żurawia dostępny pod adresem https://www.bhpiww.pl/zurawie-przewozne-i-przenosne/ składa się z części teoretycznej (dotyczącej budowy, zasad działania i obsługi sprzętu, obowiązków operatora, środków ostrożności i zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach oraz zasad BHP) i praktycznej (nauka obsługi sprzętu i poznanie jego wszystkich funkcji).
Kurs zakończony jest egzaminem, który przeprowadzany jest przed inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego i także składa się z dwóch części. W części teoretycznej sprawdzana jest wiedza na temat sprzętu i znajomość przepisów, a część praktyczna polega na sprawdzeniu umiejętności obsługi sprzętu.
Aby przystąpić do kursu, wymagane jest ukończenie 18 lat, posiadanie prawa jazdy kategorii C i brak zdrowotnych przeciwwskazań do pracy ze sprzętem HDS.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Trendy w projektowaniu stron internetowych 2024
-
3 marki biżuterii, które musisz znać!
-
Skup aut – czy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?
-
Jak wygląda prowadzenie salonu jubilerskiego?
-
Praca w Niemczech - odpowiednio przygotuj się do wyjazdu!
Najnowsze wpisy:
-
Jak przygotować samochód do sprzedaży?
-
Dlaczego powinniśmy inwestować w OZE?
-
Tworzenie e-booka od podstaw – o czym warto wiedzieć?
-
Kominki z płaszczem wodnym
-
Czym jest CEIDG i do czego służy?