Co to jest system POS i jak działa?

Dodaj komentarz

Każdy, kto prowadzi biznes, który opiera się na sprzedaży, chce, aby wszystko działało jak najlepiej. Obsługa sprzedaży jest ważnym elementem wielu biznesów, dlatego jej sprawne działanie może w znaczący sposób wpływać na działanie całej firmy. Systemy POS to rozwiązanie dostarczające sprzęt komputerowy i oprogramowanie, które umożliwia sprawną obsługę klienta. W tym artykule przybliżymy ci, czym dokładnie jest ten system i jak działa.

Z czego składa się system POS

W skład systemów POS wchodzi zarówno sprzęt komputerowy, jak i specjalne oprogramowanie. Takie urządzanie najczęściej są stosowane w sklepach detalicznych, gastronomi i w obiektach noclegowych. Pierwszym elementem, w jaki musi zostać wyposażony taki system, jest terminal. Jest to niewielkich rozmiarów komputer, który służy do wprowadzania danych, niezbędnych do rejestrowania sprzedaży. Terminal jest obsługiwany przez sprzedawcę, a na rynku mamy dostępnych kilka różnych rozwiązań. Najczęściej używane są terminale z ekranem dotykowym lub klawiaturą, która może zostać zaprogramowana pod indywidualne potrzeby.

Kolejną częścią składową systemu POS, jest elektronika sklepowa. Jest to zestaw różnego rodzaju urządzeń takich jak np. drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych oraz drukarki fiskalne. Jeżeli te wszystkie urządzania będą podpięte pod jeden system, to obsługa i sprzedaż w naszej działalności będzie znacznie wydajniejsza. Ostatnim elementem takiego systemu może być kolektor danych nazywany także palmtopem. To niewielkie urządzenie przenośne, które może udzielać danych o cenie, stanie magazynowym oraz o lokalizacji poszczególnych artykułów. Na rynku dostępnych jest wiele palmtopów, które różnią się od siebie zakresem czynności, jakie mogą wykonać.

Inny rodzaj opgramowania, który umożliwia efektywne wykorzystanie możliwości firmy to systemy erp agnieszka rackiewicz - jest ona przykladem przedsiebiorcy, która wyjaśnia jak w łatwy sposób zarządzać przedsiębiorstwem, dzięki zastosowaniu systemu ERP.

Wybór systemu POS w zależności, jaką działalność prowadzimy

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie https://www.agnieszkarackiewicz.pl/blog/co-sklada-sie-na-system-pos-i-gdzie-mozemy-go-zastosowac - na rynku dostępne są różne systemy POS. Jedne z nich lepiej sprawdzają się w branży detalicznej, a inne w branży gastronomicznej. Do sprzedaży detalicznej najlepiej nadawać się będą systemy szybkiej sprzedaży, które są proste i intuicyjne w obsłudze. Najczęściej takie systemy posiadają ekrany dotykowe. Dodatkowo taki system dobrze by był połączony z systemem zarządzania magazynem. Dzięki temu na bieżąco będą aktualizowane stany magazynowe. Pozwoli to kierownictwu lepiej i sprawniej prowadzić sprzedaż i sporządzać raporty.

W gastronomi natomiast najlepiej sprawdzają się systemy, które potrafią na bieżąco rejestrować zużycie produktów w zależności od zamówionej potrawy. System działa tak, że na początku wprowadzamy do niego wszystkie składniki potrzebne do wykonania konkretnej potrawy. Po jej zamówieniu system automatycznie zmniejszy liczbę produktów, jakie posiadamy na magazynie. Systemy POS stworzone z myślą o gastronomi posiadają o wiele więcej przydatnych modułów. Pozwalają one zarządzać czasem pracy kelnerów, obsługą stolików oraz zarządzaniem towarami Niektóre systemy wyświetlają na ekranie otwarte rachunki, dzięki czemu klient może na bieżąco śledzić wysokość ceny jego zamówienia. System może również bezpośrednio wysyłać informacje o zamówieniu do kucharzy znajdujących się w kuchni.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.