Skip to main content

Biuro rachunkowe czy własna księgowa - co wybrać?

Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, czy zatrudnienie w firmie własnej księgowej — przed takim dylematem, prędzej czy później stanie każdy przedsiębiorca, któremu udało się wypłynąć ze swoją firmą na szerokie wody, biznes się rozkręca, przybywa pracowników, faktur i spraw urzędowych do załatwienia. Trzeba sobie wtedy odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla firmy pod względem ekonomicznym i przyniesie większy komfort.

Czy własna księgowa w firmie będzie dobrym wyborem?

Jakie koszty poniesiemy przy zatrudnieniu księgowej, a jakie przy współpracy z biurem rachunkowym?

Zatrudnienie pracownika w firmie, to nie tylko comiesięczny koszt w postaci jego wynagrodzenia i innych opłat, ale także wyposażenie jego stanowiska pracy, a koszty te w przypadku stanowiska księgowej nie będą należały do niskich: potrzebny będzie dobrej jakości komputer, drukarka i wiele innych rzeczy. Dodatkowo trudno jest zweryfikować wiedzę, jaką faktycznie kandydat na stanowisko księgowego posiada. Najczęściej ta weryfikacja następuje dopiero w momencie kontroli przeprowadzanej przez Urząd Skarbowy i jej wynik wcale nie jest pewny.

Na zapytanie o zasady współpracy, Biuro Rachunkowe S.C. Kraków Kazimierz - ul. Brzozowa 17/7 udzieliło informacji, że koszt takiej współpracy z ich firmą jest zazwyczaj sporo niższy niż zatrudnienie własnego pracownika. I taki jest właśnie ogólny trend na rynku. Podpisując umowę z biurem rachunkowym, oprócz znacznie niższych kosztów miesięcznych, zazwyczaj otrzymujemy własnego opiekuna, który doskonale orientuje się w naszych sprawach i najczęściej osobiście je prowadzi. Stąd też w dowolnym momencie mamy dostęp do wszelkich informacji o dotyczących nas rozliczeniach i raportach.

Biuro rachunkowe czy własna księgowa? Poznaj różnice

Odpowiedzialność za błędy księgowe, kto wypada lepiej?

Księgowa zatrudniona w firmie może i jest dostępna tylko dla nas przez cały czas i orientuje się w sprawach firmowych bardzo dobrze, ale nikt nie zagwarantuje nam, że będzie podejmowała tylko dobre decyzje. Nikt nie jest nieomylny, a pomyłki nie omijają nawet najlepszych. Jeśli księgowa popełni jakiś poważny błąd, to oczywiście właściciel firmy może ją zwolnić. Jednak tak naprawdę największym przegranym zostaje wtedy on sam, ponieważ musi natychmiast szukać nowego, kompetentnego pracownika, a obciążyć kosztami winną osobę może tylko do trzykrotności jej wynagrodzenia (jeśli oczywiście czyn był nieumyślny). Nietrudno przewidzieć, że koszty pomyłki księgowej często bywają znacznie wyższe.

Zupełnie inaczej wygląda ta kwestia przy współpracy z biurem rachunkowym. Po pierwsze zatrudnia ono najczęściej kilku lub kilkunastu pracowników i mają oni możliwość konsultacji podejmowanych decyzji pomiędzy sobą. Jest to bardzo wielka korzyść dla klientów, eliminująca ogrom błędów i pomyłek. A jeśli już do błędu dojdzie, biuro ma wykupioną polisę OC, z której możesz bezproblemowo odzyskać zwrot poniesionych strat. Jest to nowoczesne rozwiązanie pozwalające spać spokojnie wszystkim klientom biur rachunkowych.

Po przeanalizowaniu tych dwóch najważniejszych aspektów wybór pomiędzy zatrudnieniem własnej księgowej a nawiązaniem współpracy z odpowiedzialnym biurem rachunkowym wydaje się być oczywisty.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

System ERP to na prawdę super rozwiązanie. Dzięki temu twój biznes znacznie polepszy pod względem ...
Wow, super artykuł. Nie wiedziałam, że aż tyle korzyści niesie ze sobą system ERP.
Magda 1 miesięcy temu Gabinet medycyny estetycznej
To świetna sprawa, że medycyna estetyczna z każdym kolejnym rokiem daje nam coraz większe możliwości. ...
Tak się składa, że pracuję w biurze rachunkowym jako księgowa. Jeśli trafił tu ktoś, kto ...
Sprzedaż samochodu do skupu jest zdecydowanie mniej problematyczna niż sprzedaż na własną rękę, ale trzeba ...